Корисно знати

Чи можна встановити сонячні панелі (електростанцію) на криші багатоповерхового будинку?

на крыше - на даху

Сонячні електростанції (СЕС) все частіше можна побачити на даху приватних будинків, однак у багатоповерхівках їх установка практикується достатньо рідко. В окремих городах України вже почали працювати подібні проекти та, як підтверджують спеціалісти, кількість СЕС продовжують зростати. Перехід на альтернативні енергетичні джерела обумовлена в першу чергу економією та ростом цін на комунальні послуги. В результаті вдосконалення технологій батареї стають деталі доступнішими для населення.

Розміщення СЕС на даху – оптимальне рішення для власників квартир у багатоповерхівках для раціонального використання вільного простору:

 • Зручність розміщення обладнання -незалежно від того, як монтуються панелі, їх затінення неможливо, а це означає, генерація енергії системою буде максимальною
 • Вигідна експлуатація вільної площі багатоповерхівки
 • Стабільність функціонування СЕС та можливість отримання доходу, при цьому станція ніяк не заважає мешканцям

Установка електростанції – непроста, але цілком здійснена задача, яка складається з декількох етапів:

–  Отримання згоди на установку на даху у мешканців

В першу чергу мешканці будинку повинні надати згоду на здачу даху багатоповерхівки в оренду. Відповідно рішення необхідно підкріпити підписом. В статуті ОСББ обов’язково повинен бути пункт, який передбачає можливість здачі в оренду нерухомість майна, що належить будинку.

Більш складний етап – отримання згоди власників квартир. Якщо ви у цьому зацікавлені, потрібно переконати сусідів, що будите утримувати частину будинку, яку віддали під електростанцію, у робочому стані та ремонтувати при необхідності. При підписі договору обов’язково вказується помісячна вартість оренди. Мінімальний тариф – 1 гривня за квадрат площі.

– Визначення можливості підключення

Наступний етап – отримання технічних умов для підключення. Зазвичай у регіональному управлінні Обленерго не знають, чи є можливість встановлення СЕС у багатоповерховому будинку. Щоб поставити електростанцію, рекомендується посилатись на третій розділ НКРЕКУ 32. У даному випадку підключення буде нестандартним, а для його виконання потрібно подати відповідну заяву до Обленерго.

Окрім цього, готуються такі документи:

 • Підтвердження права власності на нерухомість;
 • Дозвіл на оренду криші, засвідчене мешканцями;
 • Запит про необхідність підвищення потужності на весь будинок або на кожну квартиру;
 • Документ, що підтверджує збори мешканців;
 • Документ про реєстрацію ОСББ;
 • Статут об’єднання співвласників будинку, у якому прописано пункт про види діяльності;
 • Копія виписки з управління Статистики, в ній обов’язково вказується код 68.20.

 

Підвищення потужності – як правило, найбільш складний момент. Обов’язкова умова для цього – заміна вже існуючого лічильника на трьохфазний з подальшим перенесенням у щитову (якщо панель встановлюється на окрему квартиру). При встановленні СЕС на весь будинок доведеться переробляти всю щитову.

Встановлення СЕС та «зелений» тариф

У більшості сучасних багатоквартирних будинків плоскі дахи. Для встановлення СЕС буде потрібно монтаж металоконструкцій, які будуть використовуватись для фіксації сонячних панелей. Попередньо потрібно подумати, де буде розміщуватись інвертор. Монтаж сонячних панелей проводиться тільки на відремонтований та укріплений дах.

Установку необхідно довірити професіоналам. Металоконструкції повинні бути надійно зафіксовані, а кут нахилу модулів підбирається з урахуванням максимального поглинання сонячної енергії.

Щодо «зеленого» тарифу, після установки сонячних панелей потрібно звернутися до районного управління Обленерго та підготувати такі документи:

 • Схема підключення однолінійного обладнання;
 • Документи на установку сонячних панелей, включаючи технічних паспорт та посібник з експлуатації;
 • Паспорт та ідентифікаційний  номер, завірений заявником;
 • Довідка з банку з Р/С заявника.

Двоспрямовані лічильники підраховують лічильники та вироблення енергії. Цей пристрій – обов’язкова частина СЕС. Для контролю роботи генеруючого обладнання Обленерго направить свого представника. Інспектор перевірить сонячну систему, та якщо вона відповідає всім вимогам, дасть добро на її використання. На завершальному етапі підписується договір з Обленерго щодо продажу енергії, отриманої з альтернативних джерел. Після цього вам залишається тільки кожен місяць надавати показники лічильника та отримувати гроші за продану електрику. Зрозуміло, якщо обсяг виробництва перевищуватиме споживання.

Зелений тариф

➤ХОЧУ ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ ЕКСПЕРТА➤➤➤

Чи можна встановити сонячні панелі (електростанцію) на криші багатоповерхового будинку? СОЛЕНСІ

 

Чи можна встановити сонячні панелі (електростанцію) на криші багатоповерхового будинку? СОЛЕНСІ

 

Автор: Євгеній Драгула

 

 

 

Опубліковано в: 21.07.2021 о 11:56

Назад до списку

Запитання - відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.