Ключовою особливістю сонячних мережевих електростанцій є відсутність батарей, що використовуються для накопичення заряду. Такі системи підключаються до загальної мережі та застосовуються для заміщення сонячної електростанції. Зайва електрика надалі скидається до централізованої електромережі для перепродажу відповідно до «зеленого» тарифу. Для керуванням цими процесами використовується інверторний пристрій.
Мережева СЕС підключена до централізованої, тому вона не можу функціонувати, коли в загальній мережі зникне електроенергія. Таку систему не варто розглядати у якості єдиного джерела електроенергії.
Принцип дії мережевої СЕС
Енергія, згенерована фотоелектричні панелі, передається по лініям на інвертрний пристрій. Обладнання синхронізовано з домашньою мережею на початку роботи СЕС. Інверторний пристрій починає процес перетворення електрики з постійного на змінне. При цьому враховується характеристики домашньої мережі. Отримана енергія споживається пристроями.
Побутова техніка живиться від найближчого джерела енергії, тобто фотопанелей. Якщо електрики, що виробляється мережевою станцією, буде недостатньо, система братиме недостатню електроенергію з централізованої електромережі. Нестача енергії може бути обумовлена кількома причинами. Наприклад, у похмуру погоду чи вночі ефективність електростанції значно нижча.
Навіть якщо на вулиці сонце, продуктивність мережевої СЕС може бути недостатньо, зокрема, при одночасної роботі безлічі споживачів. Якщо енергія, яку виробляє електростанція, відповідає тій, яка потрібна для живлення побутових приладів, то централізована електрика не підмішується. В інших випадках зайвий заряд надходить у загальну мережу. Напруга електрики, яку подає інвертор в домашню електромережу, на декілька вольт вища, через що з’являється різниця потенціалів.
Тут потрібно врахувати один момент: якщо будинок не підключити до «зеленого» тарифу, то практично всі сучасні лічильники рахуватимуть віддану електроенергію як спожиту. Для запобігання цьому необхідно виключити можливість витоку заряду в загальну централізовану мережу. У такій ситуації допомагають Smart-лімітери. Їх задача полягає у зниженні продуктивності інветрорного обладнання при надлишку електрики в домашній мережі.
Ще один варіант – підключення ваттроутера. Ці пристрої призначені для автоматичної передачі надлишкового заряду резервним споживачам. Як останні можуть використовуватися ТЕН водонагрівачі. Але такий варіант, як правило, розглядається при відсутності можливості або необхідності підключення «зеленого» тарифу. Зазвичай мережеві станції встановлюються для продажі зайвої енергії державі.
Який тип СЕС краще вибрати:
- Якщо основна мета полягає в економії споживаної енергії, краще всього відати
- При необхідності захисту будинка від відключень електрики оптимальним варіантом буде гібридна СЕС
Якщо мережева станція буде працювати по «зеленому» тарифу, в ній повинно бути передбачено двосторонній лічильник. Він встановлюється замість стандартного під час укладання договору співробітництво з постачальником електроенергії. Пристрій буде підраховувати обсяг спожитої та відданої енергії, передаючи дані GSM на віддалений сервер Обленерго. Тут проводиться розрахунок різниці, і якщо вона позитивна, тобто СЕС виробила більше електрики, чим споживали домашні прилади, домовласнику буде нараховано гроші.
Особливості проектування
Для захисту системи від замикання та стрибків напруги у СЕС передбачається автоматика, що розміщується у щитових. У цю категорію входять запобіжні пристрої та обмежувачі перенапруги, а також роз’єднувачі. Всі панелі мають бути надійно зафіксовані за допомогою спеціальних кріплень. При правильному розміщенні сонячні модулі будуть добре виглядати та провітрюватись, що також необхідно для їх правильної роботи.
Переваги мережевих електростанцій:
- Швидка окупність, в середньому до 4-6 років, після чого система почне приносити дохід;
- Надійність обладнання;
- Відсутність необхідності регулярного обслуговування;
- Більш доступна вартість, якщо порівнювати з автономними та іншими видами СЕС.
При проектуванні мережевої системи потрібно враховувати енергоспоживання об’єкту, розміри криші та доступна площа для монтажу та підключення фотоелектричних панелей, загальний бюджет. Для приватного користування максимальна продуктивність сонячного обладнання – 30 кВт. Більш потужні системи належать до категорії промислові.
Детально про “Зелений” тариф➣➣➣
➤ХОЧУ ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ ЕКСПЕРТА➤➤➤
Автор: Євгеній Драгула
Опубліковано в: 21.06.2021 о 12:11