Сонячні колектори
Інтерес до альтернативних джерел енергії в останній час в Україні продовжує зростати. Однак далеко не кожний готовий змиритись з витратами, які несе установка сонячних електростанцій. Тому основним аргументом є «зелений» тариф. Він забезпечує економічну вигоду для простого українця. Геліосистема є комплексом пристроїв, що використовується для перетворення сонячної енергії у теплову. Такі установки використовуються в побиті для забезпечення працездатності системи опалення, нагрівання води та підігріву басейну.
Чи може колектор повністю замінити стандартні теплові джерела?
Такі нагрівачі переважно використовуються в приватних будинках, але в останній час їх частіше можна побачити на дахах багатоповерхівок. Фахівці зі встановлення СЕС та геліосистем кажуть, що установка такого обладнання є доцільним у південних регіонах.
До найменш сприйнятливих для встановлення сонячних колекторів належать прикордонні території північних регіонів (Чернігівського та Сумського). В інших областях у літній період, коли сонце виділяє максимум тепла, геліосистема може виробити до 1000Вт/м2. Навесні та восени ці показники знижуються до 300-350 Вт/м2 у середньому, а зимою – до 60-80 Вт/м2. Але знову ж таки, все залежить від погодних умов.
Якщо врахувати, що система найбільш продуктивна влітку, а в холодну пору року потреби в енергії найвищі, колектор доцільніше використовувати в роботі з бойлером ГВП, а не в системі опалення. У спеку обладнання стане джерелом тепла для гарячого водопостачання або для обігріву басейну. У холодні місяці геліосистема іноді може використовуватись як додатковий інструмент опалювальної системи у будинку.
Переваги обладнання:
- Невеликий термін окупності, що становить, як правило, не більше 8 років;
- Довговічність – при правильному та своєчасному обслуговуванні обладнання відробить не менше 30 років;
- Економія енергії;
- Високий ККД – якщо розрахунок вірний, система компенсує до 80% витрат енергії влітку;
- Конструктивні елементи геліоколекторів виготовляються з алюмінію та скла – матеріалів, не схильних до передчасного зносу.
Однак повністю відмовитись від інших джерел енергії, використовуючи одну геліосистему, не вдасться. Чим вища температура теплового носія, тим нижче коефіцієнт корисної дії нагрівального обладнання. Зрештою система не зможе робити воду гарячою (55 градусів) протягом усього року. Відповідно, опалювальний сезон нагрівання теплоносія до 80-85°C на одній сонячній енергії буде неможливим.
У похмурі дні обладнання використовується для первинного прогріву води, приблизно до 40 градусів, а потім її температура збільшується завдяки ТЕНу, запитаному від електрики. Система буде рентабельною тільки у випадку, якщо використовує для генерування не більше 70% енергії для водонагрівачів ГВП та 30% – для опалення.
Вибір колектора
Окупність обладнання залежить від декількох факторів, зокрема, від особливостей нагрівальної установки та витрати гарячої води. Можна виділити два типи водонагрівачів:
- Плоскі. Основним елементом обладнання є мідна пластина, із зовнішнього боку розкрита чорною нікелевою фарбою або покриттям із оксиду титану. Селективна поверхня зовні та теплоізоляція зсередини. Зверху корпус обладнання герметично закривається спеціальною прозорою кришкою, виготовленою із загартованого скла. Плоскі колектори, в залежності від принципу дії, можна поділити на повітряні та рідинні. У першому випадку функцію теплового носія виконує повітря, у другому – спеціальна рідина. Подача рідини (антифризу або води) здійснюється за підключеними мідними або нержавіючими трубами.
- Вакуумні або трубчасті. Основним елементом таких колекторів є комплект вакуумних скляних трубок. Трубки можуть бути різної конструкції, але найбільш популярним є трубки типу “Heat Pipe”.Щоб забезпечити максимальну продуктивність, іноді можуть обладнуватися вакуумні моделі спеціальними відбивними елементами або концентраторами.
При виборі типу сонячних батарей або колекторів необхідно орієнтуватися на особливості та цілі, які переслідує установка обладнання.
➤ХОЧУ ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ ЕКСПЕРТА➤➤➤
Автор: Євгеній Драгула
Опубліковано в: 21.06.2021 о 12:08