Вся правда про термін окупності СЕС під зелений тариф. Рентабельність 25% річних
Сонячна електростанція (надалі по тексту – СЕС) – це об’єкт енергетики, що складається з сонячних фотомодулів (або їх ще називають сонячні панелі, або сонячні батареї), інвертора, системи кріплень для геліопанелей та комплекту електроавтоматики. Звичайно ж всі ці елементи СЕС з’єднані між собою кабелями різних типів. Окремі типи станцій, як от автономні чи з функцією резервування можуть містити в своєму складі акумуляторні батареї (АКБ), але мережеві системи таких елементів не містять, що вносить певні корективи в алгоритм їхньої роботи.
Сонячна електростанція під «зелений тариф» для домогосподарств – це мережева СЕС без АКБ основне завдання якої генерувати максимальну кількість енергії на даний момент часу з врахуванням всіх чинників, в тому числі і погодних умов. Згенерована електроенергія потрапляє в мережу будинку де споживається навантаженням домогосподарства, а надлишок перетікає в загальну електромережу. Викуп такої експортованої електроенергії відбувається за спеціальним стимулюючим тарифом, що отримав назву «зелений тариф». Така СЕС є складовою систем розподіленої генерації, які знаходяться поруч із споживачами і мінімізують втрати в системі передачі та розподілу електроенергії, що є сучасною тенденцією в розвитку світових систем генерації з ВДЕ.
Виходячи з принципу роботи сонячної електростанції під «зелений тариф» для домогосподарств можемо зрозуміти, що енергія яку спожили прилади будинку в період роботи СЕС – це зекономлена енергія, а от енергія яка перетекла в загальну мережу – це експортована енергія. Оскільки частина споживання електроенергії відбувається і в період коли генерації нема (або її недостатньо, наприклад вночі чи взимку, коли дуже хмарно), то електричне навантаження будинку буде споживати загальну мережеву енергію, що буде обліковуватись лічильником окремо від генерації. Таким чином бачимо, що для обліку споживання та перетоків енергії необхідне застосування спеціального реверсного лічильника з функцією дистанційної передачі даних, наприклад АСЕ 6000.
Вартість встановлення СЕС під зелений тариф залежить від багатьох чинників, але найбільший вплив має сумарна потужність встановлених панелей. Тому ми вивели певний питомий показник – це вартість 1 кВт СЕС визначеного по потужності панелей. Звичайно ж існує залежність, чим вища потужність – тим менша ціна. А ще варто врахувати, що потужність панелей, яка заявлена виробником на сонячній батареї – це потужність виміряна в ідеальних лабораторних умовах при температурі поверхні панелі 25°С та потужності освітлення 1000 Вт/м2. У реальних умовах потужність панелі падає у зв’язку з нагрівом кремнієвих пластин до температур 50-65°С, зміною величини потужності освітлення залежно від погодніх умов та втрат у кабелях. Саме тому ми рекомендуємо перевантажувати інвертори панелями на 20-30% від їх номінальної потужності.
Розглянемо для прикладу вартість встановлення сонячної електростанції з потужністю інвертора на 30 кВт та потужністю масиву сонячних панелей 37,26 кВт із встановленням на оцинковані металоконструкції Solensy-Fix classic. Вартість такої СЕС складе 588 595 грн, або 15 797 грн за кВт потужності панелей. Для повної суми витрат потрібно врахувати також платежі пов’язані з підвищенням дозволеної потужності та заміною лічильника на реверсний, а це складе орієнтовно 54 тис. грн.
Спробуємо тепер зрозуміти, який економічний ефект дає встановлена у вас вдома сонячна електростанція 30 кВт з сумарною потужністю панелей 37, 26 кВт. Для наближення до реальних умов візьмемо щомісячне споживання електроенергії приватним домогосподарством на рівні 500 кВт-год.
Рентабельність 25% річних
Як бачимо, вкладені кошти повністю повернуться через майже 4 роки. Але це при умові, що вартість електроенергії для населення залишиться на рівні 1,68 грн/кВт*год…
Які чинники впливають на термін окупності або на продуктивність СЕС? Наведемо основні по степені впливу на ціну та величину генерації:
- Потужність станції. Чим вища сумарна потужність панелей, тим вища ціна але і більша кількість експортованої енергії, яку держава Україна зобов’язалась викуповувати до 2030 року по спеціальному «зеленому» тарифу
- Власне споживання. Чим вище власне споживання тим триваліший термін повернення інвестицій. Інколи наші клієнти просять розрахувати для них СЕС, що генеруватиме дохід, який може покрити витрати не тільки на електроенергію, а і на інші комунальні платежі (газ, вода і ін.). Це можна розглядати, як спосіб накопичувати сонячну енергію не у вигляді тепла для обігріву, а у вигляді грошових ресурсів для їх оплати.
- Місця та складність монтажу. Найдешевшим є монтаж на дах, особливо враховуючи, що таке розміщення панелей не займає додаткового місця у вашому домогосподарстві. Але площі дахів може бути недостатньо або вони повернуті не на південь. Зміна орієнтації панелей з південного напрямку на східний чи західний призведе до втрат генерації. У такому випадку варто розглянути варіант розміщення батарей на наземних конструкціях, що є трохи дорожчим варіантом.
- Затінення масиву фотомодулів. Затінення поверхні сонячних панелей може мати суттєвий вплив на сумарну річну генерацію, що виливається у фінансові втрати власника. До утворення тіні можуть приводити як сусідні будівлі, дерева так і конструктивні елементи самої будівлі. Провівши попереднє моделювання наші фахівці підбирають оптимальне місця розташування панелей.
- Якість електромережі. Ще один значний чинник, що впливає на генерацію СЕС – якість мережі з якою працює інвертор сонячної електростанції. Якщо параметри напруги виходять за межі допуску, то обладнання буде відмикатись через таку помилку і значну частину часу буде простоювати. Цю проблему ми також можемо врахувати при проектуванні вашої СЕС.
Звичайно ж можна знайти і дешевші рішення на «мусорному» обладнанні або від монтажників-одноденок. Але варто пам’ятати, що СЕС встановлюється на десятки років експлуатації. Утримувати кваліфікований інженерний персонал, чи виконувати сервісне обслуговування вашого обладнання коштує чималих ресурсів. Тож не прогадайте з вибором партнера на роки.
Приклад розрахунку обладнання та повернення інвестицій
➤ХОЧУ ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ ЕКСПЕРТА➤➤➤
Автор: Євгеній Драгула
Опубліковано в: 25.08.2021 о 06:59