Про вибір потужності СЕС для комерційних об’єктів «під власне споживання»
При проектуванні сонячної електростанції (надалі по тексту – СЕС) нами враховується інформація про споживання електроенергії, отримана з встановленого нами контрольного лічильника електроенергії з системою збору та передачі даних або з АСКОЕ об’єкту замовника. Ці дані включаються нами в технічне завдання на проектування СЕС та впливають на вибір потужності генеруючого обладнання – сонячних фотомодулів та інверторів.
Рис.1 Потужність споживаної електроенергії, Вт
Основним генеруючим обладнанням СЕС є сонячні фотомодулі, які під дією прямого чи розсіяного сонячного світла генерують постійний струм. Потужність їх генерації є величиною змінною і залежить від інтенсивності сонячного освітлення, а отже залежить від часу доби, хмарності та пори року. Максимальна потужність панелей досягається у період з березня по жовтень в денний час з 11 до 15 години дня. Саме цей період ми беремо за основу для правильного підбору потужності панелей. При цьому використовується така залежність: 85% сумарної потужності сонячних батарей рівна середній потужності найменш навантаженої фази об’єкту в денний час з 11 до 15 год помноженої на 3 (при трифазному навантаженні).
Для прикладу, наведемо скріншоти системи моніторингу СЕС з інвертором потужністю 30 кВт та панелями на 39 кВт без обмеження генерації:
Рис.2 Графік генерації електроенергії мережевою СЕС 05.04.2023 на інверторі Huawei
Рис.3 Графік генерації електроенергії мережевою СЕС 04.04.2023 на інверторі Huawei
Важливо! Оскільки, згідно чинного законодавства України, генерація електроенергії в загальну мережу без спеціального договору та/або ліцензії заборонена, то встановлене інверторне обладнання для СЕС повинно виконувати обмеження генерації електроенергії від сонячних панелей, щоб таке перетікання не відбувалось. Контроль та управління такою генерацією відбувається через спеціальний лічильник (іноді називають «смарт метер») та контроллер управління потужністю, що вбудований в інвертор. На графіках нижче, вказані скріншоти з систем моніторингу СЕС під власне споживання з обмеженням генерації:
Рис.4 Графік генерації електроенергії мережевою СЕС 05.04.2023 на інверторі Huawei з обмеженням генерації
Рис.5 Графік генерації електроенергії гібридною СЕС 05.04.2023 на гібридному інверторі Growatt
Перетворення згенерованої панелями електроенергії в змінний струм виконується в інверторі, який синхронізує її з мережею по частоті та амплітуді (напрузі). Потужність електроенергії, що генерується в інверторі, рівномірно ділиться по фазах. З цієї особливості виникає певний дисбаланс при перекриванні споживання, яке ми хотіли б зробити. Для уникнення перетоків енергії, обмеження генерації повинно здійснюватись по найменш навантаженій фазі.
Рис.6 Графік споживання електроенергії підприємством (контрольний замір)
Вибір потужності інвертора здійснюється за кількома правилами:
- Потужність інвертора рівна або більша тій потужності, яку ми плануємо перекрити генерацією від фотомодулів
- Потужність інвертора на 20-30% менша потужності панелей
- При застосуванні інвертора з функцією резервування, його потужність в такому режимі повинна бути не меншою за потужність резервованого навантаження.
Про перспективи інверторів з потужністю «про запас»: на даний момент профільним комітетом ВРУ розглядаються зміни до законодавства України про стимулювання розвитку енергетики з ВДЕ у частині запровадження системи обліку та оплати «NET BILLING». Така система дозволить всім, хто встановив СЕС, здійснювати генерацію електроенергії без обмежень по потужності. Електроенергія згенерована в мережу за межі підприємства буде викуплена по ринковій ціні, а кошти за неї власник СЕС зможе використати для оплати спожитої електроенергії протягом року. Це дасть можливість встановлювати СЕС, що зможе перекривати споживання об’єкта практично на 90-100%.